Chytré město, to je skutečně vize budoucnosti tak, jak si ji vysnili lidé dob minulých a je bezesporu jedním z dalších krůčků lidstva k zodpovědnějšímu přístupu k okolí anebo dalším krůčkem k Orwellově dystopii.
město a budovy 

  1. Chytré parkování

Hlavní evropská města již dávno používají nejrůznějších technologických pomůcek, které usnadňují nejen dopravu, ale také samotné parkování vozů jeho lidí. Existují nejrůznější aplikace a funkce, které samy vyhledávají nejvhodnější parkování, volná místa, udržují klid v databázi a starají se o „plynulý“ chod města zaplněného automobily.
ikonka mikrofonu 

  1. Chytrá doprava

Například některé semafory ve velkých městech pomocí senzorů a kamer rozpoznávají jednotlivá vozidla a objekty a například dávají přednost autobusům. Některé aplikace, které si lidé mohou stáhnout do chytrých telefonů, dávají signály a zprávy o dopravě, o zácpách a možných cestách. Města se tak snaží ulevit zatíženým metropolím a omezit i všechny negativní vlivy, které taková hustá doprava může způsobit
 

  1. Pokrytí veřejnou internetovou sítí

Všichni známe veřejnou wifi a městskou wifi, to už je věc dob minulých, neustále se však vyvíjí přístupové body k takové síti. Dnes již můžeme vidět lavičky, které mají své vlastní routery. Například po Paříži je umístěna spousta „automatů“, které poskytují připojení k síti zdarma po určitou dobu. Internet jako takový je pro obyvatele důležitý a potřebujeme jej neustále, abychom mohli aktivně ve městě žít a orientovat se v jeho betonové džungli.
modré šestihrany 

  1. Kanalizace, odpad, elektřina

Není to ani žádným překvapením, že pomocí nejrůznějších čidel rozmístěných po celém městě nyní mohou metropole zpracovávat obrovské množství dat „uživatelů“. Pomocí těchto údajů poté může centrální systém řídit všechny tyto podpůrné „subsystémy“, bez kterých by se ve městě nedalo vydržet – například svoz odpadu apod. Centrum sbírá data o tom, kam lidé chodí, co tam dělají, kdy vyhazují odpadky a na základě toho se poté dávají podněty dalším zařízením a lidem, kteří se o městské pohodlí starají.
 
JE to však skutečně ta správná cesta? Závažným zásahům do soukromí se dnes nevyhneme a takové chytré město bude své obyvatele sledovat nonstop – některým to však možná ani vadit nebude.