Rozhodnout se pro montáž klimatizace v bytě je životní krok, který přece jen neprovádíte každoročně. V současné době se tyto systémy montují poměrně běžně i do domácností, zatímco ještě před dvaceti lety byly spíš výjimečné a většinou šlo o aplikace v některých kancelářích a na pracovištích. Jelikož jsou tato zařízení v provozu nejčastěji v létě, nebo na jaře a na podzim pro přitápění, ideální doba, kdy začít s organizací realizace tohoto plánu, je polovina ledna. Budete mít dostatek času zvolit vhodného kandidáta na výstavbu, promyslet všechna pro a proti, a stanovit konečný předpokládaný rozpočet.
klimatizace na paneláku.jpg

Kam s ní

Až se budete rozhodovat, kam vnitřní splitovou jednotku umístit, uvažujte racionálně. Studený vzduch by neměl foukat přímo na obličej, nebo na hlavu – nesmí být nad pohovkou, či nad postelí. Většina firem zákazníkům doporučí vhodné místo i z hlediska chladicího výkonu a ceny za provoz klimatizace.

Smlouva o dílo

Materiál, doprava, montáž včetně rozvodu potrubí, stavební práce, zprovoznění jednotky, chladicí náplně, odvod kondenzátu (samospád nebo čerpadélko), záruka, záruční i pozáruční servis – to vše jsou položky, na které nezapomínejte, a které by měly být pevně zakotveny ve smlouvě. Aby se totiž nestalo, že budete hradit dalších pět položek navíc. Musíte mít zkrátka předem jasno, co, a za kolik.

Zbytek rodiny na výletě

Víte, že každá akce většího rozsahu, jakou je montáž klimatizace Praha, nebo třeba i malování bytu, se stává optimální zpravidla tehdy, jestliže je v bytě s řemeslníky jen jediná osoba, která na ně dohlíží, a ostatní členové domácnosti tu přítomni nejsou? Nervová soustava tehdy takřka netrpí, vy jste v poklidu a ostatní ať raději odjedou na výlet a těší se po návratu domů na něco nového.
ventilátor na stropě.jpg

A co úklid

Vrtání do zdiva, montáž splitových jednotek a zprovoznění celého systému – to je také spousta jemného prachu, který se šíří celým bytem od kuchyně přes obývák až do ložnice. Nezapomínejte před započetím akce důkladně zakrýt igelitem elektroniku, květiny, koberce, nábytek, a vše, co vám úklid usnadní. Většina solidních firem sice po sobě uklidí, ale pochopitelně v rozsahu jejich možností – spíše jde o hrubý úklid. Pouvažujte nad tím, zda na tuto jednorázovou akci neobjednat úklidovou firmu, nebo alespoň nějakou výpomoc.

Květiny

Víte, že kondenzát, který se usazuje v nádobě klimatizace, je vlastně vysrážená vzdušná vlhkost a lze s ní naprosto bezpečně zalévat květiny?