Zorka Janů se narodila do dobré rodiny v červenci roku 1921. V rodině již žila jedna malá holčička, která se jmenovala Ludmila Babková. Ta se později stala onou slavnou Lídou Baarovou, ženou, která upoutala největší německé pohlaváry. Maminka Lídy i Zorky se toužila stát operní pěvkyní, toto přání se jí bohužel nevyplnilo, a tak své umělecké ambice promítla do svých dvou dcer. Zorka byla vzorná a sečtělá studentka gymnázia, zároveň ale také velmi citlivá a melancholická. Z gymnázia odešla na konzervatoř v kvintě, velmi toužila po divadle. Zde se naplno projevil její výjimečný intelekt i talent. Ona sama však na rozdíl od sestry trpěla nízkým sebevědomím.
fotky z filmů
Na divadle excelovala, film ji spíše přehlížel
Nejprve se po skončení studia otrkávala u kočovných společností, posléze zakotvila u Městských divadel pražských. V divadle se cítila skvěle, a tak ji ani příliš nevadilo, že film ji spíše přehlíží. Poprvé se objevila ještě jako dítě v komedii Madla z cihelny, ve které si hlavní roli střihla její sestra Lída. Než přišla velká role ve filmu Ohnivé léto (opět se sestrou), objevila se v několika menších rolích. V tomto filmu bylo zcela patrné, která ze sester byl nadělen větší herecký talent. Celkem se objevila v jedenácti filmech, přičemž v některých ztvárnila velké a výrazné role.
filmový pás
Deprese i okolnosti ji dovedly až k sebevraždě
Již od dob studia na gymnáziu se u Zorky projevovala křehká a velmi citlivá povaha. Také řešila svou postavu, se kterou nebyla spokojená. Držela dietu, která jí vyvolala otok obličeje a herečka upadla do hluboké deprese. V roce 1940 nastoupila do nervového sanatoria, o rok později se vrátila jako nový člověk. Bohužel nevydařené lásky ji brzy uvrhly zpět do hlubokého smutku. Milovala spisovatele Františka Kožíka i kolegu Högera. Sama si svou trudomyslnost uvědomovala, přesto toužila zemřít. S blížícím se koncem války se vše jen vyhrotilo, její vztahy se sestrou byly na bodu mrazu. Nesouhlasila s jejími styky s Němci. Válka skončila, sestru zavřeli, matka zemřela při výslechu na policii a otec přišel o nohu. Vše se vyhrotilo ve chvíli, kdy ji Václav Vydra jako sestře kolaborantky odepřel vstup do divadla. Ten den 27. března se nejprve pokusila otrávit benzinem a poté skočila z okna. Bylo ji 25 let.