K moři váží cestu každou sezónu opravdu velké množství lidí. Mohou to být klidné vody Středozemního moře , i místa poněkud vzdálenější, bouřlivější vody oceánu. Ale kdo ví, co v hlubinách moří a oceánů může pobývat? A třeba nás i na hladině potkat? Nemáme na mysli běžné mořské živočichy, ale něco opravdu obrovského, strašlivého, tajemného a prastarého!
draci u lodě.jpg
Námořníci se občas s něčím zvláštním na svých cestách potkají. Nebo na ně určitá místa poněkud divně působí. Místa, kam by se podruhé rozhodně nevydali! Vždyť strašlivých historek se v dávných dobách, ale i dnes v přístavních krčmách něco navyprávěli. Při jejich poslechu vám i v horkém létě může „běhat mráz“ po spálených zádech! Co bychom mohli v moři potkat?

Bájná příšera Kraken
Může překvapit rybáře profesionály v chladnějších severnějších vodách. Nebo cestovatele, kteří, co se do těchto míst uchýlí před ruchem horkých pláží a chtějí zde v klidu odpočívat, potápět se, rybařit. Některé zprávy hovoří o tom, že byl viděn u pobřeží Norska a Islandu. Měl by to prý být obrovský hlavonožec. Mořeplavci vypráví příběhy o něm odpradávna. První písemné zmínky o něm pochází z 18. století, psal o něm biskup Erik Pontoppidan. Prý tento tvor vládl obrovskou ničivou silou. Dokázal potopit válečnou loď. Také se zmiňoval o riskantním počínání norských rybářů. Lovili údajně „nad obludou“, aby měli bohatší úlovky. Kraken byl pro své gigantické rozměry také zaměňován s ostrovem. Způsobovalo to zmatky v zakreslování v mapách. Byly tam zaneseny ostrovy, které bylo možné vidět jen příležitostně.
muž na pláži.jpg

Není to chobotnice
Prazvláštní tvor byl od 18. století popisován a kreslen na obrazech jako obrovská chobotnice. Ale není to prý jen velká chobotnice nebo krakatice, jak se mnozí mylně domnívají! Zkušení námořníci „normální“ chobotnice a jiné podobné mořské tvory dobře znali a znají. Krakena považovali za něco jiného, jiný druh. Hlavním důvodem byly jeho veliké rozměry. Také prý byl jiný než například hadi ze severské mytologie. Jeho starší zobrazení připomínají spíše kraba. Podle některých pramenů je spojován s pradávnou Atlantidou. Atlanťané ho měli stvořit a používat k ochraně.
Kdo ví, jak to je vlastně je, ale potkat Krakena v moři asi nikdo netouží!