Uvažujete o pořízení nosiče kol na tažné zařízení pro 4 kola pro celou rodinu? Dobrá volba, a to z několika důvodů. Cestování s koly umístěnými vzadu za vozidlem je mnohem bezpečnější, než jízda s bicykly vysoko nad terénem, tedy na střeše či na zadních dveřích. Máte o nich za jízdy dobrý přehled, je na ně vidět ve zpětném zrcátku a nízko posazený náklad ponechává těžiště jízdní soupravy jen pár desítek centimetrů nad zemským povrchem, což nemá významný vliv na jízdní vlastnosti.

šumavské stezky

Výhodná je i montáž samotného nosiče a upevňování kol na nosiči, vše probíhá za vozidlem, takže nehrozí pád kola na jeho karosérii, a všechno je v přímém, pohodlném dosahu, tudíž nepotřebujete nic zvedat nad hlavu, případně spoléhat na židle nebo štafle.

krása Šumavy

A které cyklotrasy stojí za to?

Česká republika je cyklistická velmoc a nejen to, je protkána tolika značenými trasami pro kola, že se v tomto ohledu s námi nemůže srovnávat mnoho zemí v Evropě. Trasy lze rozdělit podle délky i obtížnosti, některé jsou vhodné pro rodiny s dětmi a méně zdatné jedince, jiné vyžadují značnou fyzickou kondici, obratnost a postřeh.

Máte-li zájem vyzkoušet více možností terén a přitom se pohybovat v krásném prostředí, vydejte se do Jižních Čech. Jistě nebudete litovat a tak bychom vám mohli alespoň nabídnout pár tipů pro jednodenní výlety:

Milovníkům romantiky Českokrumlovska doporučujeme trasy podél Vltavy, a to buď přímo frekventovanou silnicí č. 160, anebo značenými stezkami pro cyklisty, které řeku lemují z obou břehů. Na trasách je mnoho zajímavých vyhlídek do říčního údolí a na krajinu Pošumaví a Blanského lesa. Vltava je zajímavá od hráze lipenské přehrady až do Boršova nad Vltavou.

Pro zdatnější cyklisty bude jistě atraktivní Šumava, zejména místa, jako je Plešné jezero, Čertovo jezero nebo Schwarzenberský plavební kanál.

Rodinám s dětmi a začátečníkům lze doporučit plochou krajinu Třeboňské pánve s mnoha rybníky a říčními toky či umělými stokami z 16. století, které dnes již dokonale splynuly s okolní krajinou.