Nikdo z našinců nežije v pohádce a většina z nás ani nemá pohádkový život. A pokud už si u nás někdo žije jako v pohádce, pak leda tak někdo, kdo se má jako Popelka či Sněhurka. A to vlastně doslova.

Protože co je pro ony dvě posledně zmíněné pohádkové postavy charakteristické?
zadlužený chlap

Především dlouhá doba plná strádání, ústrků, beznaděje. Dnešními slovy by se to dalo dokonce označit jako šikana, již tam ale nikdo po celou tu dobu neřešil. A teprve nakonec nějaký ten happy end, který může potkat i toho z nás, kdo má štěstí. A koho ani nemusí políbit nějaký princ; bohatě stačí, když ho políbí můza. Třeba při čtení těchto řádků.

Když je našinec chudý jak ta kostelní myš, logicky strádá. Živoří. Není mu do zpěvu. Kolikrát ho okolí nutí, aby vykonával podřadnou práci, a to proto, že není zbytí, že nemůže dělat nic lepšího, oceňovanějšího! Kolikrát ho dokonce vyštvou i z domova a on aby se protloukal světem! A on tak kolikrát nemá ani na holé živobytí, stejně jako nemívá často ani nikoho, na koho by se mohl v nouzi nejvyšší obrátit.
domek z bankovky

A tak se snaží nějak přežívat, den po dni, týden po týdnu. Bez reálné naděje, že by snad mohlo být lépe. Dokud ho, stejně jako třeba Sněhurku s Popelkou, nepotká štěstí v podobě nějakého zachránce. Jenž u nás sice není nikterak spanilým princem, ale na tom přece nezáleží. Hlavně když tento pomůže. Když nabídne pomoc zvanou třeba americká hypotéka.

Americká hypotéka je produkt, který je nebankovními společnostmi často zcela bez problémů nabízen i lidem, kterým by nikdo jiný nepůjčil. Mají tu šanci uspět i ti, kdo mají záznam v registru dlužníků a tím pro banky vypadají navenek jako Popelky. Mají tu šanci uspět i ti, kdo nemají peněz na rozhazování. Protože nebankovní společnosti rozhodně nejsou tak přísné, co se hodnocení potenciálních klientů týká, nic moc nezkoumají a člověk tak nemusí trnout, co na něj odkud vyplave za špínu. Mají , půjčka je vyřízena snadno a rychle, přímo jako tomu bylo u Popelky s oněmi šaty z oříšků.

A člověk z masa a kostí tu má dokonce i jednu výhodu, již Sněhurka s Popelkou postrádají. Musí splnit jen jedinou podmínku, a to zaručit se za ony půjčené peníze nemovitostí.

A pak už jde vše jako po másle. Člověk rázem může začít žít lépe než kdy předtím. Úplně jako ty pohádkové chuděry, na něž se nakonec také usmálo štěstí. Jiné, ale o to tu přece nejde.