Za socialismu se vyráběly pouze laminátové lodě. Byly to převážně modely Vertex a Vydra. Byla po nich poměrně velká poptávka, která silně převyšovala nabídku, a tak si mnozí z nás vyráběli lodě doma. Stačilo k tomu mít vhodné „kopyto“, nebo formu. Na trhu se pak v polovině 80. let objevil nový model lodi s názvem Lužnice a podle tohoto kopyta pak dokonce po sametové revoluci někteří výrobci vyráběli žádané laminátové modely. Byly velmi lehké, dobře ovladatelné, obratné a přitom stabilní.
jízda na kajaku

Polyethylen má něco do sebe, někteří se však nostalgického laminátu nevzdají

V 90. letech jste na českých řekách mohli spatřit jak laminátové skelety různého stáří, zachovalosti a provedení, obvykle s mnoha šrámy a záplatami, tak se u nás začaly objevovat i nové tzv. „polyetylény“.  A jak šel čas, postupně tyhle polyetylenové výrobky téměř úplně vytlačily původní laminátky.
Důvod byl celkem jasný. Polyetylenové lodě jsou „téměř“ nerozbitné. Najedete na kámen a nic se nestane, kdežto u laminátu už řešíte prasklinu a záplatování. Polyetylenové výlisky také bývají s dvojitým dnem, resp. je to loď, která je dutá, výlisek v sobě zahrnuje kýl i horní palubu, která je jakoby vtlačena do podlážky. Vnitřek lodi pak tvarově odpovídá prostoru na zavazadla a je vytvarován i v podobě sedaček pro posádku. Polyetylén tedy jen tak neprorazíte, nemusíte ztrácet čas lepením a sháněním lepidla a tkaniny, loď se dobře udržuje v čistotě, a i po několika letech náročného provozu vypadá jako nová.
žena v kajaku

Cena polyetylenu pořád převyšuje cenu laminátky

Nevýhodou této nové technologie je ovšem vyšší cena ve srovnání s laminátovým plavidlem. Pravda, cena polyethylenových lodí klesá a dnes už není cenový rozdíl tak značný. Proč je ale polyethylen dražší, vždyť je to přece zas jen plast? Samotný plast totiž zaujímá jen malou část nákladů, největší objem nákladů tvoří samotná technologie výroby, tedy kopyto, výrobní zařízení, jeho obsluha a provoz.  Záleží také na tom, zda se „polyetyleny“ vyrábí rotačním zapékáním, anebo vyfukováním (vstřikováním) horkého plastu do formy. Dá se ale předpokládat, že výrobci s počtem prodaných kusů postupem času polyethylenové výrobky zlevní, a pak se nakonec zřejmě dočkáme dne, kdy se laminát stane minulostí.