Máte-li čerstvě po škole, jste nezaměstnání nebo pracujete, ale z důvodu stěhování nebo jiné nutné změny povolání potřebujete opustit dosavadní zaměstnání, potom určitě navštívíte internet a budete hledat novou práci online. K tomu jsou určeny právě pracovní portály, kde najdete nabídky volných pracovních míst nejen v České republice, ale také v zemích Evropské Unie.
velká kancelář
Nabídky jsou vyvěšovány buďto Úřadem práce, anebo zaměstnavatelem firmy, který hledá nové spolupracovníky a kolegy do svého působiště. Na těchto stránkách najdete přehled volných míst pro uchazeče s nejrůznějším druhem vzdělání. Stačí vybrat dosavadní nejvyšší vzdělání a obec, kde chcete pracovat nebo napsat konkrétní profesi, kterou byste chtěli vykonávat a vyjede vám seznam všech pracovních nabídek v okolí bydliště i několika kilometrů od něj. Pracovní portály vám poskytnou podrobný popis náplně práce, datum případného nástupu i finanční ohodnocení za danou profesi. Pokud máte nějaké konkrétní, specifické požadavky na pracovní pozici, ať už se jedná o typ úvazku nebo minimální mzdu, můžete si výběr vyfiltrovat sami.
 

Jak zapůsobit na zaměstnavatele?

 
Pokud už jste si svou vysněnou práci našli, je důležité poslat zaměstnavateli dobře sepsaný strukturovaný životopis případně motivační dopis. Životopis by měl obsahovat základní údaje o vás, vašem dosavadním vzdělání a praxi, kterou máte. Nedílnou součásti životopisu by měly být také vaše jazykové a počítačové dovednosti. Pokud budete do svého životopisu přikládat fotografii, dbejte na to, aby byla decentní a neformální. V motivačním dopise se naopak rozepište a prodejte všechny vaše dovednosti a pracovní zkušenosti.
 jednání nad projektem
Pokud vám přišla pozvánka na pracovní pohovor, je důležité se na něj umět připravit. Předně si vždy zjistěte, do jaké firmy se hlásíte a co obnáší dané pracovní místo. Uvědomte si, zda na něj máte patřičnou kvalifikaci a zvládli byste tuto práci se všemi podmínkami vykonávat. Vždy přijďte dobře upravení a ve vhodném nepříliš vyzývavém oblečení. Během pracovního pohovoru vystupujte sebejistě, přesvědčivě. Nikdy si nevymýšlejte a nelžete o vašich pracovních zkušenostech.