To co zpočátku vypadalo docela logicky a začalo tak nevinně, se postupem času stalo doslova tragédií. Refinancování půjčky, nabídka na novou, další a další. Mimochodem se snažíme tou poslední splatit jinou a tak jsme se dostali do uzavřeného kruhu a vypadá to, že není cesty ven. Jsme chyceni do finanční pasti a jak se dostat z ní ven, to nebývá jednoduchá cesta. Tentokrát to vypadá na vyhlášení osobního bankrotu. Tenký provaz se totiž proměnil v pořádné lano a stále více se nad námi utahuje. I když to vypadá na neřešitelnou situaci, není nutné podléhat panice, že z toho není cesta ven. Existuje, ale bude to něco stát. Rozhodně to nebude nová půjčka, ale potřebujeme řešení v podobě oddlužení a s tím nám pomůže pouze odborník.
platební neschopnost.jpg

Osobní bankrot

V první řadě budeme muset zapomenout na to, že to nemůžeme udělat kvůli lidem, co by asi tak řekli. Nejde o ně, ale o nás, nikdo totiž za nás dluhy platit nebude. Také nám nikdo nepomůže z dluhové spirály, ačkoliv by to bylo příjemné. Pokud chceme vyhlásit osobní bankrot, tak musíme splňovat tři základní podmínky:
smluvní dohoda.jpg
1.       Dluhy musí být alespoň u dvou různých věřitelů.
2.       Po delší dobu nejsme schopni splácet. To že se jedenkrát nebo párkrát opozdíme s platbou, tak to nemá vliv na dlouhodobé placení. Pokud se k něčemu podobnému schyluje, neměli bychom otálet a čekat zbytečně na upomínku, je lepší se nejprve domluvit s věřiteli buď na odkladu, nebo na úpravě splátky. Spíš se zde jedná o to, že nejsme vůbec schopni uhradit jakoukoliv částku.
3.       Musíme prokázat, že po dobu pěti let budeme schopni splatit alespoň 30% z celkové výše dluhu. Do této částky se samozřejmě započítávají veškeré úroky a poplatky, které vznikly před vyhlášením bankrotu. Mohou zde být i různé smluvní pokuty, ale i výlohy na zaplacení soudu nebo náklady na exekutora.
vytažené kapsy.jpg
Vyhlášení osobního bankrotu není žádná tragédie ani ostuda, ale možná cesta k finanční svobodě.