V kosmetických vodách se slovo jíl skloňuje asi tak často, jako ve zprávách slovo politika. Jeho blahodárné účinky znali již naši předci a velkou oblibu má i u dnešních spotřebitelů. Ale v čem se skrývá jeho kouzlo? Proč zažívá v dnešním kosmetickém světě velký boom? A jaké je jeho využití?
jílová maska na obličeji
V kosmetickém průmyslu se používají nejvíce dva druhy jílu. Zelený a bílý jíl. Bílý jíl je vhodný pro lidi s pletí, potřebující speciální péči. Pokud tedy máte citlivou pleť a běžné masky z drogerií Vám dělají problémy, tak zpozorněte. Odborníci doporučují pro takové případy bílý jíl z několika důvodů: je hypoalergenní a dokonce dokáže pomáhat při lehkých kožních problémech jako například nepříjemné šupinky na pleti, které působí na pleti velice nevzhledně.  Jelikož název článku již napovídá, že se budu zabývat zeleným jílem, tak se nyní vraťme k našim třem otázkám.
Nejprve je důležité si uvědomit, co vlastně zelený jíl je. Zkráceně se jedná o horninu, která obsahuje bohatý mix minerálů, které dokáží s Vaší pletí zázraky. Zelený přírodní jíl má největší využití v kosmetickém průmyslu, neboť jeho pozitivní účinky jsou jasně prokazatelné. Řada kosmetických firem uvádí, že je vhodný pro mastnou a aknózní pleť, ale najdou se i firmy  básnící o jeho blahodárném účinku na revmatické problémy. Ano, tohle vše zní skvěle, že? Ale opravdu to funguje nebo se  jedná o další klamavý produkt?
ošetření pleti
Jíl můžete:
–          nasypat do koupele
–          použít na pleť nebo pokožku (dekolt, záda)
Zelený jíl není další klamavý produkt, ale opravdu zelený zázrak s velkým Z. Jeho rostoucí obliby si všimly i velké kosmetické koncerny, které se předhánějí ve vymýšlení nových produktů. Řada z nich jsou velmi kvalitní, ale zde je vždy lepší se dívat na složení. Kupujte si pouze přírodní zelený jíl, u kterého si můžete být jisti, že Vám přinese vytoužený efekt. Zelený jíl se prodává buď jako prášek, ze kterého si uděláte vlastní masku. Nebo již připravený produkt k použití, který je tekutější.

Návod na výrobu masky:
Budete potřebovat: zelený přírodní jíl v prášku, nádobku, špachtličku, vodu
Postup: Do připravené nádoby (nekovové) si nasypte zelený přírodní jíl v prášku a přidejte stejné množství vody. Na internetu můžete najít mnoho poměrů, ale z vlastní zkušenosti radím poměr 1:1. Vzniklou tekutinu pořádně promíchejte, než nezhoustne. To je velice důležité! Pokud budete potřebovat zahustit masku, tak stačí přisypat jíl. Masku naneste na vyčištěný obličej a vyhněte se oblasti očí. Zelený jíl bude postupně tvrdnout na Vaší pleti a měnit se v trvdou krustu v odstínech zelené. Jakmile jíl zaschne, tak si opláchněte obličej vlažnou až teplejší vodou.
Výsledek je patrný již po prvním použití!